pm3_2.jpg
           
bip2.jpg
Rekrutacja do przedszkola.png
nauka zdalna.jpg
dziennik elektroniczny.jpg
kubusiowi.JPG
szkola w  ruchu.jpg
logo_eTw.png
akademia_wyobrazni.png
logo chronmy dzieci.png
Godło baner.jpg
Wyszukiwarka
Kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
12 13 14 15 16 17 18
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
Piątek, 29.01.2021
Agnieszka GóralczykLiczba wyświetleń: 112
Indywidualizacja pracy z dzieckiem w przedszkolu- grupa „Ważki”.

Indywidualizacja pracy z dzieckiem w przedszkolu- grupa „Ważki”.

Każde dziecko jest inne, różniące się potrzebami i możliwościami rozwojowymi od rówieśników. Zatem celem wychowania przedszkolnego jest udzielanie pomocy dziecku, jest ono, bowiem nierozerwalną częścią społeczności przedszkolnej i już od pierwszych dni pobytu w przedszkolu można kształtować jego charakter, spojrzenie na świat i otaczającą rzeczywistość. Każdy wychowanek wymaga od nauczyciela szczególnej uwagi, dlatego ważne jest planowanie zajęć, aby były interesujące i jednocześnie pozwoliły każdemu wychowankowi zrobić krok do przodu. Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają zróżnicowane możliwości rozwojowe: różne tempo pracy, różna zdolność skupienia uwagi, różne cechy pamięci, oraz aktywność własną, która decyduje o przebiegu procesu kształtowania sprawności, umiejętności i przyswajania wiadomości. Każde dziecko ma inny zasób doświadczeń, wiadomości i przeżyć, dlatego indywidualizacja pracy z dzieckiem polega na: różnicowaniu stawianych zadań i wymagań, dostosowaniu się do tempa jego rozwoju i aktualnych osiągnięć.

Celem pracy indywidualizowanej jest:

Pomoc dzieciom, które z różnych względów nie radzą sobie w edukacji przedszkolnej.

Wyjście naprzeciw tym dzieciom, których możliwości są większe, wyprzedzają swoich rówieśników.

    Różnicowanie wymagań w zależności od możliwości rozwojowych dziecka odbywa się podczas zajęć i zabaw organizowanych w kilkuosobowych zespołach bądź indywidualnej pracy z poszczególnymi dziećmi.

    Praca indywidualna odbywa się poprzez: utrwalanie i doskonalenie nabytych umiejętności, wyrównywanie braków, kształtowaniu niektórych umiejętności oraz likwidowaniu opóźnień w procesie przyswajania umiejętności. Należy pamiętać o: docenianiu wysiłków dziecka, zauważaniu każdej próby rozwiązywania zadania, nawet , jeśli nie kończy się ono sukcesem.   Indywidualizacja to nie tylko praca z całą grupą, ale także we wszystkich działaniach dzieci organizowanych podczas całego pobytu dziecka w przedszkolu i powinna być kontynuowana w domu.

 

                                                                       Małgorzata Witkowska

 

           

 

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ