pm3_2.jpg
           
bip2.jpg
Rekrutacja do przedszkola.png
nauka zdalna.jpg
dziennik elektroniczny.jpg
kubusiowi.JPG
szkola w  ruchu.jpg
logo_eTw.png
akademia_wyobrazni.png
logo chronmy dzieci.png
Godło baner.jpg
Wyszukiwarka
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
14 15 16 17 18 19 20
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
grafika
Bitwa na miny

Bitwa na miny.

 

bitwa na miny 

 

 

Zabawa 1

Pokazujemy dzieciom kolejno kolorowe obrazki z minkami i prosimy o zrobienie takiej samej miny, jaką ma słoneczko na obrazku. Oczywiście dopytujemy dzieci, czy wiedzą, jaka to mina i sami również robimy takową. :)

Zabawa 2

Losujemy jedną z czterech min na kolorowych obrazkach i (nie pokazując obrazka dzieciom) prosimy: „Powiedz, jaką minę zrobiłam /zrobiłem/”. Potem odwracamy sytuację. Dzieci kolejno losują jedną z pozostałych min (pierwszą wylosowaną przez nas odkładamy), a reszta zgaduje, jaką minę pokazał uczestnik. Oczywiście nikt nie mówi, jaką minę wylosował i nie pokazuje swojego kartonika do czasu, aż pozostali zgadną. W razie potrzeby możemy dowolną ilość razy powtórzyć ten etap, tak, aby każdy z uczestników miał szansę „odegrać” wylosowaną minę. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie zmuszać na siłę dzieci do uczestniczenia w tej zabawie. Kiedy wykonamy parę rund tego etapu, nawet najbardziej nieśmiali otworzą się i będą chcieli „występować”. :)

Zabawa 3

Właściwa bitwa na miny. Uczestnicy kolejno mają wykonać miny w parach: jedno z pary próbuje wykonać straszną, złą minę, a drugie jakby „w odpowiedzi” minę przestraszoną. Następnie jedno z nich próbuje przybrać minę śmieszną tak, aby rozśmieszała, a drugie minę wesołą, rozbawioną (jeśli oczywiście tak się poczuje). Koniecznie trzeba zarządzić zamianę ról, aby każde dziecko mogło popróbować się w różnych sytuacjach. Można zrobić konkurs na minę najbardziej śmieszną i najbardziej straszną. Zwycięzcy mają prawo pomagać prowadzącemu przy następnym zadaniu – na przykład rozdając kredki, kartki z obrazkami itd.

Zabawa 4

Na wyciszenie po poprzednim zadaniu: dzieci otrzymują obrazki czarno-białe ze słoneczkiem i jego różnymi minami i mają je pokolorować (ze względu na czas ćwiczenia najlepiej będzie jeśli każde z dzieci wylosuje jeden obrazek lub wybierze minę, która najbardziej mu odpowiada – nie chodzi tu o koncentrację na własnych emocjach, ale raczej o to, by dzieci czuły kontrolę nad przebiegiem ćwiczenia).

Zabawa 5

Ciąg dalszy wyciszenia: możemy porozmawiać krótko, kiedy każde z nas czuje się wesołe, smutne, przestraszone lub złe. Po takim wyciszeniu można spokojnie przejść do właściwych ćwiczeń logopedycznych.

Jest to bardzo dobra zabawa na rozgrzewkę przed właściwymi ćwiczeniami artykulacyjnymi. Ma w sobie wiele dodatkowych zalet: pomaga rozładować emocje towarzyszące dzieciom z różnych powodów, rozluźnia mięśnie twarzy no i przeponę

podczas śmiechu, wprawia w dobre samopoczucie, uczy dzieci rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji u siebie i u innych, powoli wprowadza w ćwiczenia, które mają potem nastąpić, otwiera bardziej nieśmiałych uczestników zajęć na siebie, innych i same ćwiczenia logopedyczne. Słowem: tylko zalety! :))) Można ją powtarzać wielokrotnie na początku zajęć i dzieciom się ona nie znudzi ;)

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się